Weronika Kociołek - telekonferencja 19.11.2019 - nagranie archiwalne

Weronika Kociołek  – wielbicielka kultury i sztuki, z akcentem na literaturę i język polski oraz sztuki wizualne. Zdobywczyni 3. miejsca w I Jubileuszowym Konkursie Pisarskim GWP (2017) za opowiadanie pt. Widzidusza . W roku 2019, będąc w klasie maturalnej, napisała scenariusz do sztuki teatralnej pt. „Dość!”, którą następnie wyreżyserowała – premiera spektaklu odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Obecnie studentka pierwszego roku filologii polskiej, na co dzień prowadzi blog pt. Kociołek za Sztukę. W ramach telekonferencji w Strefie Pingwina opowiedziała o odnajdywaniu się młodego twórcy w artystycznym anturażu Wrocławia, wspomniała o czasopiśmie artystycznym „Dratwa”, o osobistej walce o pierwszą powieść oraz o działalności studenckiej.

„Chciałabym powiedzieć, że jestem wiernym sługą słowa. Życie pokazało mi niejeden raz, że związek ten to przeznaczenie nieuniknione, piękne, a zarazem chwiejne. I choć owa chwiejność wpisana jest w koleje naszego współżycia… Nigdy nie pomyślałam o zerwaniu” – właśnie tym przekazem wita nas Weronika na swoim blogu.

19 listopada 2019 r. o godz. 19.00 odbyło się spotkanie online z Weroniką, która opowiedziała nam o swojej młodzieńczości wypełnionej miłością do słowa pisanego, o swoich poszukiwaniach literackich i językowych, wtajemniczyła nas także w estetykę musicalu pt. Frankenstein , który miała przyjemność obejrzeć niedawno na deskach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu…

Teatr – jako połączenie słowa, żywej sztuki i muzyki – pozostaje dla Weroniki bardzo ważnym, dlatego też w czasie spotkania posłuchaliśmy o tym, jak odnaleźć się w musicalowym świecie, dlaczego przeżywa on aktualnie renesans wśród widzów młodych, oraz o tym, jak sama Weronika próbowała przenieść zalążek musicalu wprost do własnej sztuki teatralnej, jak pracowała nad pisaniem scenariusza i… jak przekuła pomysł na powieść – w sztukę teatralną.

               

Ostatnia modyfikacja: środa, 20 listopada 2019, 08:23